Josef Frank

Josef Frank (1885‑1967). Byrå. ”Flora”. Modellnummer 1050. Firma Svenskt Tenn, 1972. Fanerad med mahogny samt tapetserad med planscher ur Lindmans flora. Tre lådor med draghandtag i mässing. Kulfötter i mahogny. L 132, B 43,5, H 76 cm.A Josef Frank ’Flora’ chest of drawers, model 1050, Firma Svenskt Tenn 1972. Length 132, Width 43.5, Height 76 cm.

Modellen formgiven ca 1940.

CONDITION REPORT: For condition report, please contact: mail@uppsalaauktion.se

Provenance: Direktör Hjalmar Olson (1902-1990), VD Gustavsbergs porslinsfabrik 1937-1969, vice ordförande Firma Svenskt Tenn 1975-1977. Förvärvad från Firma Svenskt Tenn 1972 för 2.285 kr.
Därefter genom arv till nuvarande ägare.

Läs mer om Hjalmar Olsson – "En visionär med bägge fötterna på jorden" »

Literature: Kristina Wängberg-Eriksson & Jan Christer Eriksson, Josef Frank Möbelformgivaren, 2014, K65.
Anita Du Rietz, Skönhet till vardags: Estrid Ericson och Svenskt Tenn, 2018, modellen avbildad i en interiör s. 262.

14 May 2024
Sweden, Uppsala

Modellen formgiven ca 1940.

14 May 2024
Sweden, Uppsala