Josef Frank
Josef Frank (1885‑1967). Soffbord. Modellnummer 2139. Firma Svenskt Tenn. Sarg och ben fanerade i valnöt, rotfanerad skiva. H 48,5, Ø 120 cm.A Josef Frank walnut coffee table, model 2139, Firma Svenskt Tenn. Height 48.5, Diameter 120 cm.
CONDITION REPORT: For condition report, please contact: mail@uppsalaauktion.se
Literature: Kristina Wängberg-Eriksson & Jan Christer Eriksson, Josef Frank Möbelformgivaren, 2014, K49.