Josef Frank
Josef Frank (1885‑1967). Sideboard. Modellnummer 821. Firma Svenskt Tenn. Brännstämplat Josef Frank Svenskt Tenn. I sargen fem profilerade lådor med draghandtag i mässing. Mahogny, kantinläggning i buxbom. L 180, B 50, H 75 cm.A Josef Frank mahogany sideboard, model 821, Firma Svenskt Tenn. Length 180, Width 50, Height 75 cm.
Modellen formgiven 1938.
CONDITION REPORT: For condition report, please contact: mail@uppsalaauktion.se
Literature: Kristina Wängberg-Eriksson & Jan Christer Eriksson, Josef Frank Möbelformgivaren, 2014, K38.
Modellen formgiven 1938.