Josef Frank
Josef Frank (1885‑1967). Skrivbord. ”Schatullskrivbordet”. Modellnummer 1022. Firma Svenskt Tenn. Rektangulärt med indragen mitt, i sargen tre lådor, draghandtag av mässing. Körsbär, kantinläggning av buxbom. L 130, B 64, H 72,5 cm.A Josef Frank cherry writing desk, model 1022, Firma Svenskt Tenn. Length 130, Width 64, Height 72.5 cm.
Modellen formgiven på 1940-talet.
CONDITION REPORT: For condition report, please contact: mail@uppsalaauktion.se
Literature: Kristina Wängberg-Eriksson & Jan Christer Eriksson, Josef Frank Möbelformgivaren, 2014, K58.