Josef Frank
Josef Frank (1885‑1967). Sideboard. Modellnummer 2137. Firma Svenskt Tenn. Brännstämplat AB ERIKSSON & SÖNER VRENA samt brickmärkt SVENSKT TENN Josef Frank. Rektangulärt med två dörrpar med bakomliggande hyllinredning samt fem stycken draglådor. Vitlackerad björk. Benställning, skiva och dekordelar i valnöt. Beslag i mässing. L 180, B 60, H 89 cm.A Josef Frank sideboard, model 2137, Firma Svenskt Tenn. Length 180, Width 60, Height 89 cm.
Modellen formgiven under 1950-talet.
CONDITION REPORT: For condition report, please contact: mail@uppsalaauktion.se