Josef Frank
Josef Frank 1885-1967. Bord. ”Diplomat”. Modellnummer 2073 för Firma Svenskt Tenn. Fanerat med pyramidmahogny. L 110, B 70, H 49 cm.
CONDITION REPORT: Bruksslitage. Smärre stötmärken. Repor.
Literature: Kristina Wängberg-Eriksson, Jan Christer Eriksson, Josef Frank Möbelformgivaren, 2014, jämför med kvadratisk modell K50.