Josef Frank
Josef Frank (1885‑1967). Soffbord. ”Diplomat”. Modellnummer 2073. Firma Svenskt Tenn. Sarg och ben fanerade i valnöt, rotfanerad skiva. L 105, B 105, H 48 cm.A Josef Frank ’Diplomat’ walnut coffee table, model 2073, Firma Svenskt Tenn. Length 105, Width 105, Height 48 cm.
CONDITION REPORT: For condition report, please contact: mail@uppsalaauktion.se
Literature: Kristina Wängberg-Eriksson & Jan Christer Eriksson, Josef Frank Möbelformgivaren, 2014, jämför K50.