Josef Frank
Josef Frank (1885‑1967). Klädskåp. Firma Svenskt Tenn omkring år 1970. Brickmärkt Josef Frank 1888‑1967. Dörrpar med bakomliggande hyllinredning. Fanerat i björk. Beslag i mässing. L 139,5, B 55, H 190 cm.A Josef Frank birch cabinet, Firma Svenskt Tenn ca. 1970. Length 139.5, Width 55, Height 190 cm.
Ritning av skåpet finns bevarad i Firma Svenskt Tenns arkiv.
Uppsala Auktionskammare tackar Per Ahldén med kollegor i arkivet på Firma Svenskt Tenn för värdefull information vid katalogisering av detta objekt.
CONDITION REPORT: For condition report, please contact: mail@uppsalaauktion.se