Josef Frank

Josef Frank (1885-1967). Byrå. ”Florabyrå Linné”. Jubileumsutgåva av modellnummer 1050. Firma Svenskt Tenn 2007. Brickmärkt med numrering FLORABYRÅ LINNÉ 15/50 design Josef Frank. Fanerad med mahogny samt tapetserad med planscher ur Plantae Selectae. Tre lådor med draghandtag i mässing. Kulfötter i mahogny. L 132, B 43, H 76 cm.A Josef Frank ’Florabyrå Linné’ chest of drawers, model 1050, Firma Svenskt Tenn 2007. Length 132, Width 43, Height 76 cm.

Designed ca. 1940. The present chest of drawers is a limited anniversary edition executed in 2007 in a numbered edition of 50.

CONDITION REPORT: For condition report, please contact: mail@uppsalaauktion.se

Literature: Kristina Wängberg-Eriksson & Jan Christer Eriksson, Josef Frank Möbelformgivaren, 2014, jämför K65.

14 May 2024
Sweden, Uppsala

14 May 2024
Sweden, Uppsala