Josef Frank

Josef Frank (1885‑1967). Skrivbord. ”Schatullskrivbordet”. Modellnummer 1022. Firma Svenskt Tenn. Brännstämplat Josef Frank SVENSKT TENN samt AB ERIKSSON & SÖNER MÖBELSNICKERI VRENA. Rektangulärt med indragen mitt, i sargen tre lådor, draghandtag i mässing. Mahogny, kantinläggning av buxbom. L 130, B 64, H 72,5 cm.A Josef Frank mahogany writing desk, model 1022, Firma Svenskt Tenn. Length 130, Width 64, Height 72.5 cm.

Modellen formgiven på 1940-talet.

CONDITION REPORT: For condition report, please contact: mail@uppsalaauktion.se

Literature: Kristina Wängberg-Eriksson & Jan Christer Eriksson, Josef Frank Möbelformgivaren, 2014, K58.

14 May 2024
Sweden, Uppsala

14 May 2024
Sweden, Uppsala