Josef Frank

Josef Frank 1885-1967. Karmstol. Modellnummer 969. Firma Svenskt Tenn. Stomme i mahogny, rygg i rotting. Fast stoppad sits och armlän, lös ryggdyna. Klädda i linnetextil "Nympheus" från GP & J Baker. H 84, sitthöjd ca 42 cm.

CONDITION REPORT: Normalt slitage. Smärre stötmärken. Spricka vid ryggbrickans överliggare samt vid vänster bakben, ej helt genomgående.

16 Apr 2024
Sweden, Uppsala

16 Apr 2024
Sweden, Uppsala