LOT 0064

Josef Istler (1919-2000)

DVOJICE GRAFIK
Bez názvu. Lept na papíře, 245x160 mm, sign. a dat. uprostřed dole pod tiskem tužkou "Istler 51". Surrealistická kompozice. Suchá jehla na papíře, 260x167 mm, sign. a dat. uprostřed dole "Istler 43", věnování v pravém dolním rohu: "panu tiskaři Maulerovi srdečně - 23. 4. 93".
Paspartováno.
Josef Istler - významný český malíř a grafik, představitel surrealismu a informelu. Studoval pouze soukromě koncem 30. let v Jugoslávii u W. Höffnera. Přátelil se a spolupracoval s K. Teigem a Toyen, pod jejich vlivem tvořil v duchu lyrické abstrakce. Po 2. světové válce vstoupil do Spolku výtvarných umělců Mánes. Mezi léty 1945-1947 spolupracoval se skupinou Ra, poté se stal členem skupiny Cobra a SČVG Hollar. Zabýval se také fotografií a veřejnými realizacemi, např. triptych pro ruzyňské letiště či výzdoba kostela v Jedovnicích ve spolupráci s M. Medkem, K. Neprašem, J. Koblasou a L. Kolkem. Samostatně vystavoval od r. 1945, jeho dílo je zastoupeno v domácích i zahraničních sbírkách (Londýn, Paříž, Berlín, Amsterdam).

English Title:
Josef Istler (1919-2000)

English Description:
TWO GRAPHIC PRINTS
Untitled. Etching on paper, 245x160 mm, signed and dated lower center under the print in pencil "Istler 51". Surrealist composition. Drypoint on paper, 260x167 mm, signed and dated lower center "Istler 43", dedication in lower right corner: "panu tiskaři Maulerovi srdečně - 23. 4. 93".
mounted.

Deutsch Title:
Josef Istler (1919-2000)

Deutsch Description:
ZWEI GRAFIKEN
Ohne Titel. Radierung auf Papier, 245x160 mm, sign. und dat. in der Mitte unten unter dem Druckbereich in Bleistift "Istler 51". Surrealistische Komposition. Kaltnadel auf Papier, 260x167 mm, sign. und dat. in der Mitte unten "Istler 43", Widmung in rechter unterer Ecke: "panu tiskaři Maulerovi srdečně - 23. 4. 93".
Passepartout.

05 Dec 2020
Czech Republic, Brno

DVOJICE GRAFIK
Paspartováno.

English Title:
Josef Istler (1919-2000)

English Description:
TWO GRAPHIC PRINTS
mounted.

Deutsch Title:
Josef Istler (1919-2000)

Deutsch Description:
ZWEI GRAFIKEN
Passepartout.

05 Dec 2020
Czech Republic, Brno