LOT 0106

Josef Švanda (1796-1829)

PORTRÉT DOMINIKA FRANTIŠKA KINSKÉHO
1823
Olej na plátně, 70x56 cm, sign. a dat. vlevo uprostřed "Jos. Schwanda 1823", na zadní straně přípis: "Dominik František Kinský narozen ve městě Slaném dne 4. října 1777 Jenž naději skládá v Hospodinu, milosrdenství obklíčí: Žalm XXXI, 10.". Ve skutečnosti se jedná o část 10. verše ze Žalmu XXXII Starého zákona. Kinský v ruce svírá listinu s nápisem: "Job. Kapitola XIIII. Jako květ vychází a podťat bývá, a utíká jako stín, a netrvá Avšak i na takového otvíráš oko své". Úryvek ze Starého zákona z knihy Jób kapitola 14, verše 1, 2 a část 3. Rámováno. Portrét Dominika Františka Kinského, jenž byl kněz, pedagog, překladatel a spisovatel. Působil v Brně jako profesor na filozofickém ústavu. Jeho cílem bylo především rozšířit českou literaturu a české knihy na Moravě. Přátelil se s Josefem Dobrovským a Josefem Jungmannem.
Stav odpovídající stáří.
Josef Švanda (Schwanda) - moravský obrozenecký malíř. Ve své umělecké tvorbě se ze začátku věnoval drobnomalbě, později vytvářel především portréty příslušníků panské společnosti. Zúčastnil se vídeňské výstavy v síních Akademie u sv. Anny. Působil v Brně. Lit.: Bohumír J. Popelář: Moravský obrozenecký malíř Josef Švanda, Musejní spolek, Brno, 1958.

English Title:
Josef Švanda (1796-1829)

English Description:
PORTRAIT OF DOMINIK FRANTIŠEK KINSKÝ
1823
Oil on canvas, 70x56 cm, signed and dated left center "Jos. Schwanda 1823", attribution on the reverse: "Dominik František Kinský narozen ve městě Slaném dne 4. října 1777 Jenž naději skládá v Hospodinu, milosrdenství obklíčí: Žalm XXXI, 10.". Framed. Portrait of Dominik František Kinský, a priest, pedagogue, translator and writer. He worked in Brno as a professor at the Institute of Philosophy. His main goal was to spread Czech literature and Czech books in Moravia. He became friends with Josef Dobrovský and Josef Jungmann.
Condition corresponding to the age.

Deutsch Title:
Josef Švanda (1796-1829)

Deutsch Description:
BILDNIS VON DOMINIK FRANTIŠEK KINSKÝ
1823
Öl auf Leinwand, 70x56 cm, sign. und dat. links in der Mitte "Jos. Schwanda 1823", verso Zuschrift: "Dominik František Kinský narozen ve městě Slaném dne 4. října 1777 Jenž naději skládá v Hospodinu, milosrdenství obklíčí: Žalm XXXI, 10.". Es handelt sich um ein Teil des 10. Verses vom Psalm XXXII des Alten Testaments. Kinský hält in seiner Hand Zettel mit Text: "Job. Kapitola XIIII. Jako květ vychází a podťat bývá, a utíká jako stín, a netrvá Avšak i na takového otvíráš oko své". Auszug aus dem Alten Testament aus dem Buch Hiob, Kapitel 14, Vers 1, 2 und ein Teil des 3. Gerahmt. Bildnis von Dominik František Kinský, Priester, Pädagoge, Übersetzer und Schriftsteller. Er arbeitete in Brünn als Professor am Institut für Philosophie. Sein Hauptziel war, die böhmische Literatur und böhmische Bücher in Mähren zu erweitern. Unter seinen Freunden waren z. B. Josef Dobrovský und Josef Jungmann.
Zustand entspricht dem Alter.

05 Dec 2020
Czech Republic, Brno

1823
Stav odpovídající stáří.

English Title:
Josef Švanda (1796-1829)

English Description:
1823

Deutsch Title:
Josef Švanda (1796-1829)

Deutsch Description:
1823
Zustand entspricht dem Alter.

05 Dec 2020
Czech Republic, Brno