LOT 5557891
Joseph Franz Pallenberg. 'Brølende kronhjort' skulptur af bronzepatineret metal.
Joseph Franz Pallenberg (1882-1945). 'Brølende kronhjort' skulptur af bronzepatineret metal. Sign. og dateret Jos. Pallenberg 1905. Monteret på sokkel af sort marmor. H. 56 cm. L. 58 cm. Fremstår med revne i metallet på kronhjortens ryg, bryst og ene ben.
20 Jan 2020
Denmark, Vejle
20 Jan 2020
Denmark, Vejle