Julia Beck
Solreflektioner och dimslöjor över näckrosdamm. Signerad JBeck. Olja på duk, 72,5 x 110 cm.
Stilistiskt jämförbar med Julia Becks målning ”Sista solstrålen”, från 1888 i Nationalmuseums samling, inv. nr. NM 2619, 50 x 100 cm.
Provenance: Svensk privatsamling.