Julia Beck
”Våren i Logården, Stockholm”. Signerad och daterad Julia Beck 1926. Olja på pappannå, 36,5 x 69 cm.
Auktionens målning finns avbildad i en gästbok tillhörande Julia Beck (nu i privat ägo), samt i Nationalmuseums dokumentationsarkiv nr. 3128.
Uppsala Auktionskammare tackar Kåa Wennberg för värdefulla upplysningar i samband med katalogiseringen av denna målning.