Julius Kronberg
Italiensk flicka i tankar. Signerad och daterad Julius Kronberg Roma 1882. Olja på duk, 42 x 32,5 cm.
Med etikett på ramen: ”Liljevalchs konsthall, Forslund Riddargatan 14”.
Provenance: Anna Forsslund, född Silvander (1872‑1965).
Därefter i arv till nuvarande ägare.
Exhibited: Liljevalchs konsthall, Stockholm, ”Julius Kronberg - Minnesutställning”, 11 november-2 december 1923, kat. nr. 81.