LOT 55

KOPP, KINA, SANNOLIKT 1600-TAL

Porslin med heltäckande gråvit glasyr. H ca 6 cm. Mindre nagg och tillverkningsdefekter, ytslitage, repor, matt glasyr, sannolikt sjöfynd. Proveniens: Börje Forssells samling, Göteborg.

18 Dec 2018
Sweden, Landskrona

18 Dec 2018
Sweden, Landskrona