Kaminur i marmor og forgyldt messing
Kaminur af marmor og forgyldt bronze, urhus båret af fire søjler, top med vase, hvidemaljeret skive med arabertal, prydet med blomsterranker, mrk. Alvid Dahl. H. ca. 40 cm. Pendul medfølger, dog ingen optræksnøgle. Fremstår med alm. brugsspor. Det ene ben med let løshed. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.