Karel Malich (1924)
TOVÁRNA
1961
Suchá jehla na papíře, 220x370 mm, číslováno vlevo dole pod tiskem tužkou "39/200", sign. a dat. vpravo dole pod tiskem tužkou "K. Malich 61."
Paspartováno, rámováno, zaskleno.
V šedesátých letech začíná Karel Malich výrazně zjednodušovat osobní rukopis a vytváří monochromní reliéfy v kombinaci černé, bílé a šedé. Po polovině 60. let vznikla řada objektů, ve kterých zkoumal možnosti zobrazení prostorových průniků, průchodů, linií a ploch pro pohyb energie. Těmito objekty se výrazově blíží aktuálním konstruktivistickým tendencím, jeho díla jsou však specifická tím, že nevychází primárně z rozumového konceptu, naopak je v nich zřejmá návaznost na autorovy osobní prožitky a často jsou odrazem krajiny, umělcova důležitého inspiračního zdroje. Později Malich přechází od plochy do volného prostoru, začíná vytvářet drátěné objekty, které mu otevřely cestu k uvolněným a odhmotněným plastikám, působícím jako spontánní prostorové kresby.
Karel Malich studoval grafiku na AVU v Praze, je členem umělecké skupiny Křižovatka a SČUG Hollar. Jeho díla jsou zastoupena v mnoha významných galeriích, např. Centre Pompidou v Paříži, Museu d`Art et d`Histoire v Ženevě nebo Stedelijk Museu v Amsterdamu.
English Title:
Karel Malich (1924)
English Description:
A FACTORY
1961
Drypoint on paper, 220x370 mm, numbered lower left under the print in pencil "39/200", signed and dated lower right under the print in pencil "K. Malich 61."
mounted, framed, glazed.
Deutsch Title:
Karel Malich (1924)
Deutsch Description:
FABRIK
1961
Kaltnadel auf Papier, 220x370 mm, nummeriert links unten unter dem Druckbereich in Bleistift "39/200", sign. und dat. rechts unten unter dem Druckbereich in Bleistift "K. Malich 61."
Passepartout, gerahmt, verglast.
TOVÁRNA
1961
English Title:
Karel Malich (1924)
English Description:
A FACTORY
1961
mounted, framed, glazed.
Deutsch Title:
Karel Malich (1924)
Deutsch Description:
FABRIK
1961