LOT 1021
Karmstolar, ett par
Gustavianska stockholmsarbeten av Johan Erik Höglander (verksam som stolmakare i Stockholm 1777-1813). Signerade med kallstämpel samt fragmentariskt med Stockholms stolmakarämbetes sigill. Fast stoppad sits och rygg. Sitthöjd ca 44 cm.
Condition: Avlutade. Ställvis skador/sprickor.
07 Apr 2020
Sweden, Uppsala
07 Apr 2020
Sweden, Uppsala