LOT 51

Kartel op sokkel. Leclere à Soissons. Louis XV periode (1766). Beschilderd in vernis Martin op een grijze achtergrond

Description EN
Fine and attractive 'Vernis Martin' bronze mounted French cartel clock, Transition period (1766), signed LECLERE à Soissons. The grey painted background with flower arrangements, and depiction of a marriage proposal on the base, symbolised by the gentleman offering a dove to the lady holding an opened cage. 13-piece enamel dial with roman numerals and outer five minute markings, foliate pierced hands. Two subsidiary dials and one window aperture below the main dial for all the calendar function; day of the month, month of the year and its zodiac sign, day of the week and its sign, moonphase and age of the moon. The signature of the maker and the date are visible on several of the movement parts. Movement with verge escapement, silk suspended pendulum, half-hourly countwheel strike on a silvered bell.

Provenance:
Jacques Nève, Braine-le-Château, 13.11.2006

Beschrijving NL
Kartel op sokkel. Leclere à Soissons. Louis XV periode (1766).
Beschilderd in vernis Martin op een grijze achtergrond versierd met bloemen en een galante scène op de sokkel, een jonge man die een vogel aanbiedt aan de jonge vrouw die een open kooi vasthoudt, als symbool voor het huwelijksaanzoek. Verguld bronzen beslag van bloemen, gebladerte en rocailles en bekroond met twee duiven. Witte wijzerplaat in 13 delen met de signatuur van LECLERE à Soissons, met onderaan ruimte voor twee secundaire wijzerplaten voor het aflezen van zeven kalenderaanduidingen: de datum van de maand, de maand van het jaar en het bijbehorende dierenriemteken, de dag van de week en het bijbehorende teken, de maanfasen en de maankalender. Mecanisme met spillegang, uurslag en halfuurslag met vijfpuntig sterrad. Signatuur herhaald op het datumgedeelte, gedateerd 1766 op verschillende plaatsen.

Herkomst en expertiserapport:

Description FR
Cartel à poser et son cul-de-lampe d'époque Louis XV (1766) en Vernis Martin à fond gris à décor de fleurs, et scène galante sur le socle, le jeune homme offrant un oiseau à la jeune femme qui tient une cage ouverte, symbolisant la demande en mariage. Bronzes dorés de fleurs, feuillages et rocaille, surmonté de deux colombes. Cadran uni blanc en 13 pièces portant la signature de LECLERE à Soissons, laissant la place vers le bas à deux cadrans subsidiaires permettant la lecture de sept indications du calendrier: quantième du mois, mois de l'année et son signe du zodiaque, jour de la semaine et son signe correspondant, phases de lune et calendrier lunaire. Mouvement de belle qualité avec échappement à verge surmonté, sonnerie des heures et demies avec roue de compte en étoile à cinq branches. Signature répétée de Lecleresur le mouvement du quantième, daté 1766 en plusieur endroits.

Provenance et rapport d'expertise:
Size: H.: 155 cm, B.: 62 cm (sokkel/ cul-de-lampe); D.: 32 cm (sokkel/ cul-de-lampe)

08 Oct 2021
Belgium, Antwerp

Description EN

Provenance:

Beschrijving NL

Herkomst en expertiserapport:

Description FR

08 Oct 2021
Belgium, Antwerp