LOT 28

LAUREYS A CASTRO (1644-ca. 1700)

Description EN
An impressive naval battle, possibly the Battle of Lepanto. Canvas. A pair.
Signed 'A Castro'.

This impressive sea scene, depicted in two related pendant paintings presumably depicts the naval battle of Lepanto in which the Holy League (a coalition of Catholic states financed by Spain under Philip II (1527-1598) and Venice) fought and defeated the Ottoman Empire. This iconology can be derived from the flags and banners of the Spanish Empire and the Ottoman flag with three crescent moons. It is possible that this pair was made for the occasion of the 100th anniversary of this glorious battle around 1671.

Laureys a Castro was born in Antwerp to a Portuguese family. In this city, where many Portuguese merchants were based, he received his education and joined the Guild of St. Luke. In 1672, he settled in England, where he received many commissions and spent the rest of his life. Most artwork is still located in the United Kingdom as the Dulwich Picture Gallery houses six large paintings and his earliest dated work from, 1672, is housed at the National Maritime Museum in Greenwich. Therefore, this impressive pair of signed paintings can be situated in the last quarter of the 17th century. Amongst his rather small oeuvre, these pendant paintings are a unicum, as no other similar pair is known to this date.

Besides various sea battles, Laureys a Castro specialised in capriccios of Mediterranean harbour views. These were very successful, given the large English presence in the Mediterranean at the time and the great interest in these regions at a time when the Grand Tour was celebrating its heyday.

Beschrijving NL
Een indrukwekkende zeeslag, mogelijk de zeeslag bij Lepanto. Doek. Een paar.
Gesigneerd 'A Castro'.

Vermoedelijk gaat het hier om de zeeslag bij Lepanto in 1571, waar de een coalitie van katholieke staten onder de naam van de Heilige Liga, gefinanceerd door Spanje onder Philips II (1527-1598) en Venetië, het Ottomaanse Rijk bestreed en versloeg. De vlaggen en vaandels van het Spaanse rijk en de Ottomaanse vlag met drie maansikkels wijzen in deze richting. Mogelijk werd dit paar vervaardigd ter gelegheid van de 100ste verjaardag van deze roemrijk slag omstreeks 1671.

Laureys a Castro werd in Antwerpen geboren in een Portugese familie. In deze stad, waar vele Portugese handelaars gevestigd waren, genoot hij zijn opleiding en trad hij toe tot de Sint Lukas gilde. Vanaf 1672 vestigde hij zich in Engeland waar hij de rest van zijn leven verbleef. Daar verkreeg hij ook de meeste opdrachten en werd zijn werk op de markt verhandeld. Zo beschikt The Dulwich Picture Gallery nog steeds over zes grote werken van hem en bevindt zijn vroegst gedateerde werk uit 1672 zich in het National Maritime Museum in Greenwich. Eén van zijn laatst gedateerde werken situeert zich rond 1700, waardoor we de uitzonderlijke pendanten, hier aangeboden op veiling, kunnen situeren in het laatste kwart van de 17de eeuw. Bovendien zijn deze pendanten een unicum in zijn redelijk kleine oeuvre gezien er tot op heden geen andere pendanten gekend zijn. Dit geeft een indicatie van de grandeur van deze opdracht en de status van de opdrachtgever.

Naast verscheidene zeeslagen specialiseerde Laureys a Castro zich in capriccio's van Mediterraanse havenzichten. Deze moeten in het Engeland een groot succes gekend hebben gezien de grote Engelse aanwezigheid in het Middellands Zeegebied in die tijd en grote belangstelling van deze gebieden in een periode wanneer de Grand Tour zijn hoogdagen vierde.

Description FR
Bataille navale. Toile. Une paire.
Signée 'A Castro'.

Il s'agît vraisemblablement de la bataille navale de Lépante, où la Sainte Ligue a combattu et vaincu l'Empire ottoman, comme le prouve la présence des bannières des forces navales de l'Empire espagnol et des pirates barbaresques ottomans.
Size: 120 x 168.5 cm; 120 x 166 cm, 133 x 181.5 cm; 133 x 178.5 cm

06 Oct 2021
Belgium, Antwerp

Description EN
Signed 'A Castro'.

Beschrijving NL
Gesigneerd 'A Castro'.

Description FR
Signée 'A Castro'.

06 Oct 2021
Belgium, Antwerp