LOT 18

LUCAS VAN UDEN (1595-1672) & FRANS II FRANCKEN (1581-1642) (?)

Description EN
Landscape with the metamorphosis of the Pierides, c. 1630.
(Ovid, Metamorphoses, book 5, verse 290).
Canvas (relined).
Restorations.
RKDimages 188525.

Provenance:
Lempertz, Cologne, 20.05.2006, lot 1186;
Private collection Flanders.

Exhibition:
Pegasus und die Künste, Museum für Kunst und Gewerbe, Hamburg, 08.04.-31.05.1993, cat. no. 22

The Pierides, counting nine sisters as well, challenge the Muses to a singing contest. One of the Pierides boldly performs her piece praising the titans and mocking the Greek gods. Calliope, one of the Muses, responds with her inspiring song full of exciting stories. The contest is decided in favour of the Muses by a jury of nymphs. The Pierides, unable to accept their defeat, mock the Muses in a foolish fury of rage. This does not go unpunished as the Pierides are turned into magpies.

The story of the Pierides is rarely depicted in Dutch and Flemish art. Some elements for the figures show similarities with Antonio Tempesta's (1555?-1630) etching from 1606 (see British Museum inv. X,3.238). A painting attributed to Jan Wildens (Ekaterinburg Museum of Fine Arts) and a drawing by Karel van Mander (1548-1606) in The Metropolitan Museum (inv. 2007.406) are some of the few known depictions of this scene of the Metamorphoses.

Lukas van Uden is highly regarded for his refined landscapes with a far-reaching horizon painted in a very delicate style. His drawings show a similar delicate approach creating equally refined landscapes using ink and watercolour.
A similar signed and 1636 dated panel painting 'Mountain Landscape with Apollo and the Muses on the Helicon' with almost identical dimensions (RKDimages 109288) was sold at Sotheby's (London 11.07.2002, lot 114) and later at Ansorena (Madrid, 04.03.2003, lot 53bis). This situates the present painting on canvas around the same year. Both Sotheby's and Ansorena attribute the figures in that painting to Frans Francken II. A similar style for the figures can be found in the present piece which makes an attribution for the figures to Frans Francken II possible.

Beschrijving NL
Landschap met de zangwedstrijd tussen de Muzen en de Pieriden, ca. 1636.
(Ovidius, Metamorphosen, boek 5, vers 290).
Doek (verdoekt).
Restauraties.
RKDimages 188525.

Herkomst:
Lempertz, Keulen, 20.05.2006, lot 1186;
Privéverzameling Vlaanderen

Expo:
Pegasus und die Künste, Museum für Kunst und Gewerbe, Hamburg, 08.04.-31.05.1993, cat. nr. 22

De Pieriden, eveneens negen zussen in aantal, dagen de Muzen uit tot een zangwedstrijd. Een van de Pieriden brengt brutaal haar stuk voor met lof over de titanen en spot aan het adres van de Griekse goden. Het wordt door de zijde van de Muzen door Calliope beantwoord met een inspirerend lied vol spannende verhalen. De wedstrijd wordt beslist in het voordeel van de Muzen door een jury van nimfen. De Pieriden, die hun verlies niet kunnen verkroppen, bespotten de Muzen in een dwaze furie van woede. Dit blijft niet onbestraft. De Pieriden worden veranderd in eksters, de spotters van het woud, en hun gekras vormt nu de tegenhanger van het lied van de Muzen.

Het is opmerkelijk dat Lucas van Uden en (mogelijk?) Frans Francken II voor de figuren deze scène uit de Metamorphoses afbeelden. Het noodlottige verhaal over de Pieriden komt immers zelden aanbod in de schilderkunst van de Nederlanden. De figuren gaan terug op Antonio Tempesta's (1555?-1630) ets uit 1606 (zie British Museum inv. X,3.238). Na afloop van de wedstrijd, kijken de muzen toe hoe de Pieriden wegrennen terwijl ze in eksters veranderen. Ook een schilderij toegeschreven aan de landschapschilder Jan Wildens (Ekaterinburg Museum of Fine Arts) en een tekening van Karel van Mander (1548-1606) in The Metropolitan Museum (inv. 2007.406) zijn een zeldzame weergave van de nederlaag van de Pieriden.

Lucas van Uden is gekend om zijn verfijnde landschappen met uiterst delicaat geschilderde achtergronden. Ook als tekenaar pent hij even delicate, fijne landschappen met een ver uitgestrekte horizon.
Vermoedelijk schildert hij dit landschap rond 1636. Zo bestaat er een gesigneerd en 1636 gedateerd schilderij 'Berglandschap met Apollo en de muzen op de Helicon' op paneel met bijna exact dezelfde afmetingen (RKDimages 109288, Sotheby's, London 11.07.2002, lot 114; Ansorena, Madrid, 04.03.2003, lot 53bis). Zowel door Sotheby's als Ansorena worden de figuren in dit schilderij op paneel toegeschreven aan Frans Francken II. Gezien de schilderstijl van de figuren sterk overeenkomt in het schilderij op doek, hier aangeboden vor veiling, is een toeschrijving voor de figuren aan Frans Francken II of zijn atelier mogelijk.

Description FR
Paysage avec le concours de chant entre les Muses et les Pierides, vers 1636.
(Ovide, Métamorphoses, livre 5, vers 290).
Toile. Rentoilée. Restaurations.
RKDimages 188525.

Provenance :
Lempertz, Cologne, 20.05.2006, lot 1186 ;
Collection privée, Flandres

Exposition :

Les Pierides, également au nombre de neuf, défient les Muses dans un concours de chant. L'une des Pierides interprète hardiment sa pièce en faisant l'éloge des titans et en se moquant des dieux grecs. Calliope, du côté des Muses, répond par un chant inspirant et plein d'histoires passionnantes. Le concours est tranché en faveur des Muses par un jury de nymphes. Les Pierides, incapables d'avaler leur perte, se moquent des Muses dans une folle fureur de rage. Cela ne reste pas impuni. Les Pierides sont transformés en pies, les moqueurs de la forêt, et leur croassement constitue désormais le pendant du chant des Muses.

Il est remarquable que Lucas van Uden et (peut-être ?) Frans Francken II représentent cette scène des Métamorphoses pour les figures. Après tout, l'histoire funeste des Pierides se retrouve rarement dans la peinture des Pays-Bas. Les figures remontent à la gravure d'Antonio Tempesta (1555?-1630) de 1606 (voir British Museum inv. X,3.238). Après le match, les muses regardent les Pierides s'enfuir en se transformant en pies. Une peinture attribuée au peintre paysagiste Jan Wildens (Musée des Beaux-Arts d'Ekaterinburg) et un dessin de Karel van Mander (1548-1606) dans Le Metropolitan Museum (inv. 2007.406) sont également des représentations rares de la défaite des Pierides.

Lucas van Uden est connu pour ses paysages raffinés aux arrière-plans peints avec une extrême délicatesse. En tant que dessinateur, il peint des paysages tout aussi délicats et fins, dont l'horizon s'étend loin.
Il a probablement peint ce paysage vers 1636. Par exemple, il existe un tableau signé et daté de 1636 intitulé 'Paysage de montagne avec Apollon et les muses sur l'Hélicon' sur panneau ayant presque exactement les mêmes dimensions (RKDimages 109288, Sotheby's, Londres 11.07.2002, lot 114 ; Ansorena, Madrid, 04.03.2003, lot 53bis). Sotheby's et Ansorena attribuent les figures de cette peinture sur panneau à Frans Francken II. Étant donné le style de peinture des figures, qui est très similaire à celui de la peinture sur toile proposée aux enchères ici, une attribution à Frans Francken II ou à son atelier est possible.
Size: 82 x 118 cm, 106 x 142.5 cm

06 Oct 2021
Belgium, Antwerp

Description EN
Canvas (relined).
Restorations.
RKDimages 188525.

Provenance:
Private collection Flanders.

Exhibition:

Beschrijving NL
Doek (verdoekt).
Restauraties.
RKDimages 188525.

Herkomst:
Privéverzameling Vlaanderen

Expo:

Description FR
RKDimages 188525.

Provenance :
Collection privée, Flandres

Exposition :

06 Oct 2021
Belgium, Antwerp