Lisa Larson 1931-2024 Väggrelief "Löv" Gustavsberg 1900-talets andra hälft

Väggrelief "Löv" ur serien UnikTillverkad av glaserat vitt stengodsFormgiven av Lisa Larson 1961Producerad av Gustavsberg mellan 1961-1987Stämplad: Lisa L.Mått: 22,5 x 22,5 cmKonditionsrapport: Inga anmärkningar---------------------------Lisa Larson 1931-2024 Wall relief "Leaf" Gustavsberg second half of the 20th centuryWall relief "Leaf" from the Unique seriesMade of glazed white stonewareDesigned by Lisa Larson in 1961Produced by Gustavsberg between 1961-1987Stamped: Lisa L.Dimensions: 22.5 x 22.5 cmCondition report: No remarks

02 May 2024
Sweden, Umea

02 May 2024
Sweden, Umea