Lisa Larson
Lisa Larson 1931-2024. Figuriner, fyra stycken. "Dora", "Charlotta", "Emma" ur serien "ABC-flickor" samt "Johanna". Gustavsbergs studio 1950/60-tal. Signerade/stämpelmärkta. Chamotterat och delvis glaserat stengods. H 15–26,5 cm.
CONDITION REPORT: Obetydligt slitage. "Dora" med smärre fotnagg.