Lisa Larson
Lisa Larson 1931-2024. Figuriner, fyra stycken. "Familjen", "Tiger" ur serien "Afrika", samt två katter. Gustavsbergs studio samt K-studion 1900-talets andra hälft. Delvis stämpelmärkta och signerade. Chamotterat och delvis glaserat stengods. H 8,5–25 cm.
CONDITION REPORT: Bruksslitage. En katt med lagad svans och smärre nagg.