Lockbägare
Silver. Högklassigt arbete i barock. Hans Clerck, Stockholm saknar årsindex men verksam som hovguldsmed 1664‑1679. Förgylld. Rikt driven och ciselerad dekor av akantus och blomster. På tre kulformade fötter. Kulformad lockknopp. Undersidan med graverad text: Åminelse 400 D af Fru Anna C: Mackey köpt för 471 D 16%” samt med lodangivelse 46 lod. H 18,5 cm. Vikt c:a 470 gram.An important Swedish baroque lidded beaker by Hans Clerck, Stockholm 1664‑1679.
Gravyren åsyftar sannolikt Anna Mackey (född 1648 Åkerby bruk, död 1704 Uppsala, gift med Anders Larsson Höök samt i andra giftet ärkebiskop Eric Benzelius d.ä).
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Högklassigt arbete i barock. Hans Clerck, Stockholm saknar årsindex men verksam som hovguldsmed 1664‑1679. Förgylld. Rikt driven och ciselerad dekor av akantus och blomster. På tre kulformade fötter. Kulformad lockknopp. Undersidan med graverad text: Åminelse 400 D af Fru Anna C: Mackey köpt för 471 D 16%” samt med lodangivelse 46 lod. H 18,5 cm. Vikt c:a 470 gram.An important Swedish baroque lidded beaker by Hans Clerck, Stockholm 1664‑1679.
Gravyren åsyftar sannolikt Anna Mackey (född 1648 Åkerby bruk, död 1704 Uppsala, gift med Anders Larsson Höök samt i andra giftet ärkebiskop Eric Benzelius d.ä).
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.