Market Analytics
Search Price Results
Wish

LOT 53

Lorens Pasch d.y.

[ translate ]

Parporträtt föreställande Edvard Carleson och hans hustru Clara Carleson, född Leyster. Olja på duk, 66 x 55,5 cm vardera (oval).

Med påskrift a tergo: ”Clara Brehmer född Leÿster”, samt med påskrift på spännramen: ”Clara Brehmer född Leÿster hade 2 barn Agathe samt en son som blev fader till Fredrika Brehmer”.

Porträtten föreställer Edvard Carleson (1704‑1767), Statssekreterare och president i Kommerskollegium. Han utnämndes tillsammans med friherre Carl Fredrik von Höpken till Chargés d’Affaires och Envoyés Extraordinaires i Konstantinopel 1734. Carleson återvände till Sverige 1746. Han blev kansliråd och bankofullmäktige, han sålde Tumba skattehemman till Riksbanken för 36 tusen daler, och banken fick därmed sitt eget sedeltryckeri. Hans hustru Clara (1711‑1768) var dotter till holländske skattmästaren Peter Leystar och Maria de la Fontaine. De fick sonen Adolf Ludvig (1747‑1797) som var gift med Agata Bremer (hennes brorsdotter var Fredrika Bremer).

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Familjen Carleson, Gismestad gård, Vikingstads socken, Östergötlands län.
Därefter genom arv till nuvarande ägare.

[ translate ]

View it on
Estimate
Unlock
Time, Location
08 Dec 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock

[ translate ]

Parporträtt föreställande Edvard Carleson och hans hustru Clara Carleson, född Leyster. Olja på duk, 66 x 55,5 cm vardera (oval).

Med påskrift a tergo: ”Clara Brehmer född Leÿster”, samt med påskrift på spännramen: ”Clara Brehmer född Leÿster hade 2 barn Agathe samt en son som blev fader till Fredrika Brehmer”.

Porträtten föreställer Edvard Carleson (1704‑1767), Statssekreterare och president i Kommerskollegium. Han utnämndes tillsammans med friherre Carl Fredrik von Höpken till Chargés d’Affaires och Envoyés Extraordinaires i Konstantinopel 1734. Carleson återvände till Sverige 1746. Han blev kansliråd och bankofullmäktige, han sålde Tumba skattehemman till Riksbanken för 36 tusen daler, och banken fick därmed sitt eget sedeltryckeri. Hans hustru Clara (1711‑1768) var dotter till holländske skattmästaren Peter Leystar och Maria de la Fontaine. De fick sonen Adolf Ludvig (1747‑1797) som var gift med Agata Bremer (hennes brorsdotter var Fredrika Bremer).

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Familjen Carleson, Gismestad gård, Vikingstads socken, Östergötlands län.
Därefter genom arv till nuvarande ägare.

[ translate ]
Estimate
Unlock
Time, Location
08 Dec 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock