Lotten Rönquist
Pojke som värmer sig vid kakelugnen. Signerad och daterad Lotten Rönquist 93. Olja på duk, 75 x 34 cm.
I ”Ateljébyggnaden” i korsningen vid Hamngatan och Kungsträdgården som ägdes av Konstakademien delade Lotten Rönquist ateljé med Hilma af Klint och Alma Arnell. Vid sekelskiftet var fastigheten ett verkligt kulturellt centrum i Stockholm där också Blanchs Café och Blanchs konstsalong låg.
Utbildad vid Tekniska skolan i Stockholm liksom vid Konstakademien for Rönquist precis som majoriteten av hennes andra konstnärskollegor till Frankrike för att förkovra sig i konstens huvudstad. Lotten Rönquist fick uppdrag från både slott och hotell att utföra dekorativa monumentalmålningar men hon är även känd för sina vackra landskapsskildringar.