LOT 1

MEHMED MELIH DEVRIM NÉJAD

"Le jugement dernier". Olja på duk, signerad Néjad och utförd mellan 1949-50 enligt medföljande utställningskatalog.
Utställd:
Josef Johanssons bilhall i Skara, 15-22 Februari 1953 "Konstnärer i Paris".
Galerie Lydia Conti 1950 "Realités Nouvelles 50". 92x61 cm.
Tavlan har hängt i samma hem sedan inköpet 1953. Partiell ytkrackelering, smärre färgbortfall i höger ytterkant.

”Le jugement dernier” was exhibited in Galerie Lydia Conti, Paris 1950, and gallery Josef Johansson in Skara 1953, where it was purchased by the owner. Small craquelure, and minor colour loss in the right margin.

25 Sep 2018
Sweden, Landskrona

Utställd:

25 Sep 2018
Sweden, Landskrona