Mats Petter Sjaggo Skedar Sameslöjd (2 st)

Arjeplog, född 1988Tillverkade av graverat renhorn i stiliserad dekor.Monogramsignerade: MPS 2009 och 2012Höjd: 10-11 cmKonditionsrapport: Inga anmärkningarProveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021. -----------------------------Mats Petter Sjaggo Spoons Sami craft (2 pcs)Arjeplog, born 1988Made of engraved bone / horn in stylized decor.Monogram signed: MPS 2009 and 2012Height: 10-11 cmCondition report: No remarks

02 May 2024
Sweden, Umea

02 May 2024
Sweden, Umea