Mats Theselius
Mats Theselius (född 1956). Fåtölj. ”Aluminiumfåtölj” / ”Kroko”. Källemo, Värnamo efter 1990. Brickmärkt och numrerad ALUMINIUMFÅTÖLJEN Mats Theselius KROKO No 3/99 KÄLLEMO SWEDEN. Trästomme klädd med aluminium, karm av skiktlimmad och svärtad bok, sits och rygg klädd i krokodilpräglat svart skinn, ben av aluminium. H 73 cm.A Mats Theselius limited edition ’Kroko’ easy chair, Källemo post 1990. Height 73 cm.
Modellen formgiven 1990 och denna specialutgåva ”KROKO” är utförd i en upplaga om 99 numrerade exemplar.
CONDITION REPORT: For condition report, please contact: mail@uppsalaauktion.se