Search Price Results
Wish

LOT 54

Medaljong

[ translate ]

. 18K guld med halvpärlor och turkoser. Frankrike, 1870/80-tal. Bär fransk exportstämpel och svensk importstämpel. Oval form. Lock och ögla pavéinfattade med halvpärlor och trapetsslipade turkoser i ett geometriskt mönster. Invändigt med plats för foto. H ca 55 mm. Vikt ca 18 gram.A gold, half pearl and turqoise locket pendant. France ca. 1870/80s.

Condition: For condition report, please contact the department here.


View it on
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
06 Dec 2022
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock

[ translate ]

. 18K guld med halvpärlor och turkoser. Frankrike, 1870/80-tal. Bär fransk exportstämpel och svensk importstämpel. Oval form. Lock och ögla pavéinfattade med halvpärlor och trapetsslipade turkoser i ett geometriskt mönster. Invändigt med plats för foto. H ca 55 mm. Vikt ca 18 gram.A gold, half pearl and turqoise locket pendant. France ca. 1870/80s.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
06 Dec 2022
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock