Medaljong
. 18K guld med halvpärlor och turkoser. Frankrike, 1870/80-tal. Bär fransk exportstämpel och svensk importstämpel. Oval form. Lock och ögla pavéinfattade med halvpärlor och trapetsslipade turkoser i ett geometriskt mönster. Invändigt med plats för foto. H ca 55 mm. Vikt ca 18 gram.A gold, half pearl and turqoise locket pendant. France ca. 1870/80s.
Condition: For condition report, please contact the department here.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
. 18K guld med halvpärlor och turkoser. Frankrike, 1870/80-tal. Bär fransk exportstämpel och svensk importstämpel. Oval form. Lock och ögla pavéinfattade med halvpärlor och trapetsslipade turkoser i ett geometriskt mönster. Invändigt med plats för foto. H ca 55 mm. Vikt ca 18 gram.A gold, half pearl and turqoise locket pendant. France ca. 1870/80s.
Condition: For condition report, please contact the department here.