Miniatyrdryckeskanna
Silver. Barock. Otydligt stämplad men möjligen Petter Bernegau, Stockholm 1706‑1757. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Cylinderformad på tre frukt- och bladornerade fötter med palmettanfang. Utsvängd hänkel. Kulformat tumgrepp. Locket med graverad dekor samt infällt kastmynt från Fredrik I:s kröning. H 8,5 cm. Vikt c:a 197 gram.A Swedish baroque parcel-gilt silver miniature tankard possibly by Petter Bernegau, Stockholm 1706‑1757.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.