Miniatyrdryckeskanna
Silver. Barock. Arnold van der Hagen, Norrköping saknar årsindex men mästaren verksam 1695‑1740 (1742) före 1736. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Cylinderformad på tre kulfötter med bladanfang. Utsvängd hänkel. Kulformat tumgrepp. Locket med graverad dekor samt devisen ”Wahre Liebe immerdar beständig”. H 10 cm. Vikt c:a 203 gram.A Swedish baroque parcel-gilt silver tankard by Arnold van der Hagen, Norrköping 1695‑1740.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Barock. Arnold van der Hagen, Norrköping saknar årsindex men mästaren verksam 1695‑1740 (1742) före 1736. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Cylinderformad på tre kulfötter med bladanfang. Utsvängd hänkel. Kulformat tumgrepp. Locket med graverad dekor samt devisen ”Wahre Liebe immerdar beständig”. H 10 cm. Vikt c:a 203 gram.A Swedish baroque parcel-gilt silver tankard by Arnold van der Hagen, Norrköping 1695‑1740.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.