Miniatyrdryckeskanna
Silver. Senbarock. Johan Dragman, Arboga saknar årsindex men mästaren verksam 1701‑1746. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Cylinderformad på tre fötter i ”Claw & Ball”. Utsvängd hänkel med dekor av espagnolette. Uppsvängt tumgrepp. Locket med graverad dekor av akantus och infälld Karlsteens medalj över Karl XI:s död och begravning. H 8,5 cm. Vikt c:a 191 gram.A Swedish late baroque parcel-gilt silver miniature tankard by Johan Dragman, Arboga 1701-1746.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Senbarock. Johan Dragman, Arboga saknar årsindex men mästaren verksam 1701‑1746. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Cylinderformad på tre fötter i ”Claw & Ball”. Utsvängd hänkel med dekor av espagnolette. Uppsvängt tumgrepp. Locket med graverad dekor av akantus och infälld Karlsteens medalj över Karl XI:s död och begravning. H 8,5 cm. Vikt c:a 191 gram.A Swedish late baroque parcel-gilt silver miniature tankard by Johan Dragman, Arboga 1701-1746.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.