Miniatyrdryckeskanna
Silver. Rokoko. Sven Nyberg, Varberg 1770. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Cylinderformad på tre kulformade fötter med bladformad anfang och graverad fleuron. Utsvängd hänkel med dekor av vågband. Ornerat tumgrepp. Locket med graverad dekor av rocailler och fleuron. H 8 cm. Vikt c:a 90 gram.A Swedish rococo parcel-gilt silver miniature tankard by Sven Nyberg, Varberg 1770.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Rokoko. Sven Nyberg, Varberg 1770. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Cylinderformad på tre kulformade fötter med bladformad anfang och graverad fleuron. Utsvängd hänkel med dekor av vågband. Ornerat tumgrepp. Locket med graverad dekor av rocailler och fleuron. H 8 cm. Vikt c:a 90 gram.A Swedish rococo parcel-gilt silver miniature tankard by Sven Nyberg, Varberg 1770.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.