Miniatyrdryckeskanna
Silver. Rokoko. Alexander V. Holst, Härnösand 1766. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Cylinderformad på tre fötter. Driven och ciselerad dekor av snäckor och blomster. Utsvängd hänkel med blomsterdekor. Tumgrepp i form av blomma. Locket med driven och ciselerad dekor av rocailler. H 7,5 cm. Vikt c:a 105 gram.A Swedish rococo parcel-gilt silver miniature tankard by Alexander V Holst, Härnösand 1766.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Rokoko. Alexander V. Holst, Härnösand 1766. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Cylinderformad på tre fötter. Driven och ciselerad dekor av snäckor och blomster. Utsvängd hänkel med blomsterdekor. Tumgrepp i form av blomma. Locket med driven och ciselerad dekor av rocailler. H 7,5 cm. Vikt c:a 105 gram.A Swedish rococo parcel-gilt silver miniature tankard by Alexander V Holst, Härnösand 1766.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.