Miniatyrdryckeskanna
Silver. Karolinsk barock. Arnold van der Hagen, Norrköping 1695‑1740 (1742). Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Cylinderformad på tre kulformade fötter med bladanfang. Utsvängd hänkel. Kulformat tumgrepp. Locket med graverad dekor av akantus samt medaljong med herde och devisen ”frei und geheim”. H 10,5 cm. Vikt c:a 205 gram.A Carolean baroque parcel-gilt silver miniature tankard by Arnold van der Hagen, Norrköping 1695‑1740.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Karolinsk barock. Arnold van der Hagen, Norrköping 1695‑1740 (1742). Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Cylinderformad på tre kulformade fötter med bladanfang. Utsvängd hänkel. Kulformat tumgrepp. Locket med graverad dekor av akantus samt medaljong med herde och devisen ”frei und geheim”. H 10,5 cm. Vikt c:a 205 gram.A Carolean baroque parcel-gilt silver miniature tankard by Arnold van der Hagen, Norrköping 1695‑1740.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.