Miniatyrdryckeskanna
Silver. Karolinsk barock. Petter Pemer, Sala 1716‑1720. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Cylinderformad på tre kulfötter med bladanfang. Utsvängd hänkel. Locket graverad dekor av akantus. H 8 cm. Vikt c:a 165 gram.A Carolean baroque parcel-gilt silver miniature tankard by Petter Pemer, Sala 1716‑1720.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Karolinsk barock. Petter Pemer, Sala 1716‑1720. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Cylinderformad på tre kulfötter med bladanfang. Utsvängd hänkel. Locket graverad dekor av akantus. H 8 cm. Vikt c:a 165 gram.A Carolean baroque parcel-gilt silver miniature tankard by Petter Pemer, Sala 1716‑1720.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.