Möllebägare
Silver. Gustaviansk. Pehr Zethelius, Stockholm 1781. Delvis förgylld. I form av en väderkvarn på en uppochnedvänd klockformig bägare. Dekor av vasakärvar. Blåsfunktion som får väderkvarnens vingar att snurra. H 24 cm. Vikt c:a 462 gram.A Gustavian parcel-gilt silver novelty drinking cup by Pehr Zethelius, Stockholm 1781.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
Literature: Christer Engström & Kari Marklund (red.), Nationalencyklopedin: ett uppslagsverk på vetenskaplig grund utarbetat på initiativ av Statens kulturråd. Bd 16 [Rok-Smu], 1995, omnämnd och avbildad s. 596.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Gustaviansk. Pehr Zethelius, Stockholm 1781. Delvis förgylld. I form av en väderkvarn på en uppochnedvänd klockformig bägare. Dekor av vasakärvar. Blåsfunktion som får väderkvarnens vingar att snurra. H 24 cm. Vikt c:a 462 gram.A Gustavian parcel-gilt silver novelty drinking cup by Pehr Zethelius, Stockholm 1781.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
Literature: Christer Engström & Kari Marklund (red.), Nationalencyklopedin: ett uppslagsverk på vetenskaplig grund utarbetat på initiativ av Statens kulturråd. Bd 16 [Rok-Smu], 1995, omnämnd och avbildad s. 596.