Nils Emil Lundström Servis Rörstrand "Ostindia" 1900-tal (28 delar)

Servis ur Rörstrands "Ostindia"-serie. Märkta: Rörstrand, East Indies, Ostindia SwedenInnehållande:12 st. Mattallrikar ø 24 cm10 st. Tallrikar ø 21 cm1 st. Karott med lock1 st. Salladsskål ø 23 cm1 st. Kanna1 st. Stort fat längd 32 cm1 st. Fat längd 27 cm1 st. Skål längd 23 cmKonditionsrapport: Bruksslitage, mindre repor, nagg/lagning på skål, inga övriga anmärkningar.---------------------Nils Emil Lundström Tableware Rörstrand "Ostindia" 20th century (28 parts)Tableware from Rörstrand's "Ostindia" series.Tagged: Rörstrand, East Indies, Ostindia SwedenContaining:12 pcs. Dinner plates ø 24 cm8 pcs. Plates ø 21 cm1 pc. Soup bowl with lid1 pc. Salad bowl ø 23 cm1 pc. Pitcher1 pc. Serving dish length 27 cm1 pc. Serving dish length 32 cm1 pc. Bowl length 23 cmCondition report: Use wear, minor scratches, notch/repair on bowl, no other remarks.

02 May 2024
Sweden, Umea

02 May 2024
Sweden, Umea