Nils Kreuger
Landskap med hästar, två stycken. Monogramsignerade och daterade NK 1894. Tusch på papper, 15,5 x 24,5 respektive 18 x 24 cm.
Provenance: Julia Bäckdahl, född Hasselberg (1893‑1964), dotter till skulptören Per Hasselberg (1850‑1894).
Förlovningsgåva till hennes dotter Eva Karin Bäckdahl (1912‑1991) den 6 juni 1931.
Exhibited: (Sannolikt) Stockholm, Konstnärsförbundets 8de utställning, maj-juni 1894.