Nils (Niclas) Hagelberg
Jacob Nils och Adolfina Tersmeden som barn med en gul kanariefågel. Olja på duk, 52,5 x 67 cm.
Med påskrift a tergo: ”A:U:Tersmeden född d: 17 Mars 1794 Jac:N: Tersmeden född d: 30 Sept: 1795. Målat 1799 af N. Hagelberg”.
Målnignen finns registrerad i Svenska Porträttarkivet, SPA 1918:247.
Jacob Nils Tersmeden (1795‑1867) och Adolfina Ulrika Tersmeden, gift von Troil (1794‑1881) var barn till ryttmästaren vid Adelsfanan Herman Adolf Tersmeden och Christina Ulrika Aurivillia Rosén von Rosenstein.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Familjen Tersmeden, Hessle herrgård, Örsundsbro.
View it on
Estimate
Time, Location
Auction House
Jacob Nils och Adolfina Tersmeden som barn med en gul kanariefågel. Olja på duk, 52,5 x 67 cm.
Med påskrift a tergo: ”A:U:Tersmeden född d: 17 Mars 1794 Jac:N: Tersmeden född d: 30 Sept: 1795. Målat 1799 af N. Hagelberg”.
Målnignen finns registrerad i Svenska Porträttarkivet, SPA 1918:247.
Jacob Nils Tersmeden (1795‑1867) och Adolfina Ulrika Tersmeden, gift von Troil (1794‑1881) var barn till ryttmästaren vid Adelsfanan Herman Adolf Tersmeden och Christina Ulrika Aurivillia Rosén von Rosenstein.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Familjen Tersmeden, Hessle herrgård, Örsundsbro.