LOT 51
ÖRHÄNGEN, ETT PAR, 1800-TAL
18K guld. Nyrokoko. Stämplade IHL, troligen Johan Henrik Lose, verksam i Malmö 1844-46. Kroksystem. Vikt ca 4,3 gram. Längd 4 cm. Ett örhänge lagat, hänget felmonterat på kroken.
13 Feb 2018
Sweden, Landskrona
13 Feb 2018
Sweden, Landskrona