OSCAR JESPERS (1887-1970)

Description EN
'Landkaart van België', 1935.
Design in plaster for monumental relief sculpture (basswood, polychromed, 400 x 1200 cm) commissioned by SNCB Brussels.

Provenance:
Oscar Jespers, late 1960s
J van den Eede, Deputy Administrator Sociale Dienst Vlaams Economisch verbond Antwerp as a gift from the artist
SD Worx, Brouwersvliet Antwerp

Expo:
Brussels, 1935, World's Fair, designed for Victor Bourgeois' model station commissioned by the Ministry of Economic Affairs
Antwerp, 1935, 303
Brussels, 1952, De monumentale kunst, 44

Commissioned by the Belgian government, Oscar Jespers cut a four-by-twelve-meter 'map of Belgium' in basswood for the 1935 World's Fair in Brussels. The giant bas-relief, which he polychromed, was placed in architect Victor Bourgeois' model station. Probably geographical maps with relief drawing provided direct inspiration for the present work. Jespers concisely depicted the cultural and economic history of his country. The composition is defined by two diagonals that separate High, Central and Low Belgium. To characterize a city or region, the sculptor chose a symbol. Thus, the region between Spa and Namur is represented by a hunter and St. Hubertus, Ostend by sunbathers, Antwerp by the Boerentoren, among others.
Literature: J.Boyens 1982, p.194-195

Resale rights applicable.

Beschrijving NL
'Landkaart van België', 1935.
Ontwerp in gips voor monumentaal bas-reliëf (lindenhout, gepolychromeerd, 400 x 1200 cm) gemaakt in opdracht van de NMBS Brussel.

Herkomst:
Oscar Jespers, late jaren 1960
J van den Eede, afgevaardigd beheerder Sociale Dienst Vlaams Economisch verbond Antwerpen als gift van de kunstenaar
SD Worx, Brouwersvliet Antwerpen

Expo:
Brussel, 1935, Wereldtentoonstelling, ontworpen voor het modelstation van Victor Bourgeois in opdracht van het ministerie van Economische Zaken
Antwerpen, 1935, 303
Brussel, 1952, De monumentale kunst, 44

In opdracht van de Belgische regering kapte Oscar Jespers voor de wereldtentoonstelling te Brussel in 1935, in lindenhout, een 'landkaart van België' van vier bij twaalf meter; het reusachtige bas-reliëf, dat hij polychromeerde, werd geplaatst in het modelstation van architect Victor Bourgeois. Waarschijnlijk vormden geografische kaarten met reliëftekening rechtstreekse inspiratie voor onderhavig werk. Jespers bracht de culturele en economische geschiedenis van zijn land beknopt in beeld. De compositie wordt bepaald door twee diagonalen, die Hoog-, Midden- en Laag-België van elkaar afgrenzen. Ter karakterisering van stad of streek koos de beeldhouwer een symbool. Zo wordt de streek tussen Spa en Namen vertegenwoordigd door een jager en St. Hubertus, Oostende door zonnebaders, Antwerpen door o.a. de Boerentoren.
Bron: J.Boyens 1982, p.194-195

Volgrecht van toepassing.

Description FR
'Landkaart van België', 1935.
Projet en plâtre pour le bas-relief monumental (tilleul, polychromé, 400 x 1200 cm) à la demande de la SNCB Bruxelles.

Provenance:
Oscar Jespers, fin des années 1960
J van den Eede, directeur adjoint du Service social de l'Alliance économique flamande Anvers, cadeau de l'artiste
Sd Worx, Brouwersvliet Anvers

Expo:
Bruxelles, 1935, Exposition universelle, conçu pour la station modèle de Victor Bourgeois commandée par le ministère des Affaires économiques
Anvers, 1935, 303
Bruxelles, 1952, L'art monumental, 44

À la demande du gouvernement belge, Oscar Jespers a taillé dans du bois de tilleul une 'carte de la Belgique' de quatre mètres sur douze pour l'Exposition universelle de 1935 à Bruxelles; le bas-relief immense, qu'il a polychromé, a été placé dans la station modèle de l'architecte Victor Bourgeois. Les cartes géographiques en relief ont probablement été une source d'inspiration directe pour cette œuvre. Jespers dépeint l'histoire culturelle et économique de son pays. La composition est définie par deux diagonales qui séparent la Haute, la Centrale et la Basse Belgique. Pour caractériser une ville ou une région, le sculpteur a choisi un symbole. Ainsi, la région entre Spa et Namur est représentée par un chasseur et saint Hubert, Ostende par des baigneurs, Anvers par la Boerentoren.
Source : J.Boyens 1982, p.194-195

Droit de suite applicable.
Size: 100 x 300 x 17 cm, 126 x 310 x 19 cm (met houten frame/ avec châssis en bois)

23 Apr 2024
Belgium, Antwerp

Description EN
'Landkaart van België', 1935.

Provenance:
Oscar Jespers, late 1960s

Expo:
Antwerp, 1935, 303

Resale rights applicable.

Beschrijving NL
'Landkaart van België', 1935.

Herkomst:

Expo:
Antwerpen, 1935, 303

Volgrecht van toepassing.

Description FR
'Landkaart van België', 1935.

Provenance:
Sd Worx, Brouwersvliet Anvers

Expo:
Anvers, 1935, 303

Droit de suite applicable.

23 Apr 2024
Belgium, Antwerp