Ola Billgren
Ola Billgren (1940‑2001). Vy över Neapelbukten mot Vesuvius. Olja på duk, 129 x 129 cm.
A tergo intygad av konstnärens hustru Anita Nilsson Billgren.
Förlaga till omslagsbild till Fjodor Sologubs ”En legend i vardande”, del 2, ”Drottning Ortrud”, publicerad 1995, boken medföljer.
CONDITION REPORT: For condition report, please contact: mail@uppsalaauktion.se
Provenance: Kjell Johansson, Skåne, vän till konstnären sedan 1950/60-talet som översatte boken “Drottning Ortrud” till vilkens omslag målningen utgör förlaga.