Olof Arborelius
Getter på byväg i Dalarna. Signerad och daterad O Arborelius 1883. Olja på uppfodrad duk, 99 x 149 cm.
Med etikett på spännramen, sannolikt från en utställning i utlandet. Även en etikett med dedikation på spännramen: ”Gåva till Ingeborg Bergh av mamma b.22.12 194(?)”.
Provenance: Bukowskis, Stockholm, 20‑23 oktober 1987, kat. nr. 42.