Örhängen, ett par
. Så kallade ”poissardes”. 18K guld med röd paste. Empire. 1810/20-tal. Otydliga svenska kontrollstämplar. Genombruten form bestående av överlappande plaketter dekorerade med blommor och cirklar i roséguld. Vardera infattad med en oval cabochonslipad röd paste. Med fiskkrokspännen. H ca 30 mm. Vikt ca 5 gram.A pair of gold Empire poissadres earrings, ca. 1810s/20s.